نگاهی به آزمون دوره دکتری

مقاله ای در مورد آزمون دکتری به روش نیمه متمرکز در سایت تابناک از اینجانب منتشر شده است. در صورت تمایل میتوانید آنرا اینجا مطالعه فرمایید.

متاسفانه در ذیل مشکلات ساختاری آیین نامه آزمون های نیمه متمرکز ورودی دوره دکترا حروف الفبا به درستی نیامده است که در ذیل درست آنرا ملاحظه میکنید:

۲. در ماده­ی ۴ ملاک­های سنجش و ارزیابی علمی داوطلبان بر مبنای معیارهای الف- نمرات کسب شده در آزمون عمومی ب- سوابق تحصیلی دوره­های کارشناسی و کارشناسی ارشد (معدل) ج- سوابق آموزشی، علمی، پژوهشی و فناوری صحبت شده است در حالی که در ماده­ی ۵ مواد امتحانی آزمون عمومی در چهار مورد از الف تا د به صورت الف- زبان عمومی ب- استعداد تحصیلی ج- دروس در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد د- سوابق تحصیلی (معدل تراز شده) دوره­های کارشناسی و کارشناسی ارشد داوطلب آمده است. بنابراین مشخص نیست سوابق تحصیلی (معدل) جزیی از آزمون عمومی است (ماده ۵) یا به صورت موازی با آزمون عمومی (ماده ۴) خود از ملاک­های ارزیابی به شمار می­رود. البته از ماده­ ۶ مشخص می­شود که آزمون عمومی شامل معدل نمی­شود.

 

/ 4 نظر / 14 بازدید
احسان

سلام استاد خیلی خوب و ریزبینانه این آزمون رو بررسی کردین. این روزا همه جا حرف از این آیین نامه است ولی شما از همه بهتر موضوع رو تحلیل کردین. اما استاد بااینکه آزمون آینده ابهامات زیادی داره ولی از معایب آزمونهای قبلی هم نمیشه گذشت. مثلا ما در اکثر دانشگاه ها مثل شیراز تهران و تبریز متاسفانه شاهد تبعیضات زیادی هستیم. آزمون دکتری بیماری سال پیش شیراز یکی از این موارد بود. ولی من هم مثل شما فکر میکنم این آیین نامه دردی رو دوا نمیکنه. خداکنه که بدتر نشه...

masoud

سلام این مطلب رو خوندم کامبیز جان دقیقا بررسی کردی اینها الان دغدغه خیلی ها شده هنوز تکلیف مشخص نیست یک روز میگن مثل سابق یک روز میگن همین روش نیمه متمرکز حالا حساب کنید چقدر استرس به دانشجوی ارشدی که نگران آینده اش هست و الان دار واسه پایان نامه میخونه میاد روش معرفی منبع خیلی خوب کاری که تو دوره های تخصص داروسازی و دانشگاههای علوم پزشکی اجرا میشه

قاصدک

سلام. ابهامی پوچ دائما گرداگرد ما را فرا گرفته! و دیگر هیچ...

مژگان

فرموده بودید:اما برای رسیدن به سرمنزل، تعداد مراحل نسبت به قبلی نه تنها بیشتر نشده که کمتر شده است. ویژگی مهم روش جدید آن است که دست کم هفتاد درصد نمره توسط سازمان سنجش تعیین میشود." این جمله به نقل از خود سایت سنجش با جمله شما تناقض دارد! "پس از انجام كليه مراحل آزمون، نتايج نهايي براساس اولويت انتخاب داوطلب، نمره ارسالي دانشگاه‌ها، ظرفيتهاي هر رشته و حد نصاب اعلام شده توسط دانشگاه پذيرنده از طريق سازمان سنجش آموزش كشور اعلام مي­گردد. شايان ذكر است پذيرش نهايي بر اساس نمره ارسالي دانشگاه‌ها انجام خواهد گرفت و نمره اوليه داوطلب در پذيرش نهايي تاثير نخواهد داشت" نمره اولیه تاثیر در پذیرش نهایی ندارد ضمن اینکه تعدادی دانشگاههامثل بهشتی اعلام کردند که بعد از اعلام اسامی جداگانه آزمون میگیرند.بهر حال تا آزمون برگزار نشه نمیشه قضاوت کرد اما آنچه از شواهد امر پیداست اساتید گرام با رمل و اسطرلاب منابع تعیین میکنند و به صورت پاسخ کوتاه امتحان آمار و ریاضی میگیرند.