کنگره بیستم و دانشجویان (1)

کنگره­های گیاهپزشکی ایران، یکی از بهترین فرصت­ها برای دانشجویان رشته گیاهپزشکی و رشته­های مربوط است تا همزمان دانش خود را در زمینه گیاهپزشکی افزایش دهند، اساتید دانشگاههای کشور و پژوهشگران گوناگون را از نزدیک ببینند و همچنین برای آنان که اهل محل برگزاری کنگره نباشند، زمینه خوبی برای یک مسافرت مناسب فراهم می­آید به ویژه آنکه کنگره پیش رو در شهر زیبا و رویایی! شیراز برگزار شود. من و همکارانم و در راس همه آقای دکتر بنی هاشمی در دانشگاه شیراز از چند ماه قبل، تلاش­های خود را برای هر چه بهتر برگزار کردن کنگره آغاز کرده­ایم. ما به خوبی از اعتبار این کنگره آگاهیم و از آنجایی که حدود 40 سال از برگزاری آخرین کنگره گیاهپزشکی در شیراز می­گذرد همه توانمان را، ان اشاءا...، به کار خواهیم گرفت. با این وجود همه مسائل دست ما نیست! مثلاً طراحی سایت کنگره که مرکز آن نه در شیراز بلکه در تهران است می­توانست زیباتر و حرفه­ای تر باشد. توصیه­هایی را به عنوان یک فرد عادی و نه دبیر کنگره، خدمت دانشجویان عزیز خواهم آورد.

یک- هزینه­ی ثبت نام و هزینه­ی اسکان اگرچه برای برخی دانشجویان همچنان بالاست اما با توجه به افزایش اخیر هزینه­ها، مبلغ زیادی برای اغلب دانشجویان نخواهد بود و فرصت مناسبی است تا ضمن بهره برداری علمی، از یکی از زیباترین شهرهای ایران بازدید کنند. به علاوه همگان به هزینه­های بالای اسکان در اغلب شهرهای ایران به ویژه شهرهای توریستی نظیر شیراز آگاهی دارند. در نتیجه بدون توجه به داشتن یا نداشتن مقاله، پذیرش یا عدم پذیرش مقاله به دانشجویان ارشد و دکتری توصیه می­شود در این کنگره شرکت کنند.

دو- اگرچه استان فارس یکی از پهناورترین استان­های کشور است اما شهر شیراز با وجود جمعیت بالایش خیلی بزرگ نیست. مثلاً از میدان ارم (محل برگزاری کنگره) تا نقاط دیدنی شهر نظیر حافظیه، بازار وکیل، دروازه قران، مقبره خواجوی کرمانی و باغ جهان نما حدود 10 دقیقه با تاکسی فاصله دارد (کمتر از پنج دقیقه تا باغ ارم به صورت پیاده). همچنین در میدان ارم، ایستگاه اتوبوس وجود دارد که برای بسیاری از نقاط شهر از جمله تا نزدیکی­های سعدی (آرامگاه سعدی) مسیر دارد.

سه- به طور معمول آب و هوای شیراز در اوایل شهریور (زمان کنگره) مطبوع است با این وجود احتمال دارد کمی گرم باشد بنابراین نیازی به آوردن لباس­های گرم نیست.

چهار- اگرچه کنگره برای شرکت کنندگان، سه وعده غذایی خواهد داشت اما هزینه­های این غذا برای دانشجویان معمولاً به صرفه نیست. خوشبختانه در نزدیکی محل برگزاری و در همان محوطه دانشگاهی، غذاهای ارزان­تر مانند ساندویچ در دسترس است. با این وجود در صورتی که از نظر مالی امکانش را دارید، لذت میل کردن یک یا چند وعده غذای کنگره در کنار دیگر شرکت کنندگان به ویژه اساتید و پژوهشگران را از دست ندهید!

پنج- شیراز، به نسبت بسیاری از شهرهای کشور، گران است بنابراین خرید­هایی مانند کفش، لباس و ... را از برنامه خود حذف کنید. با این وجود ممکن است در بازار وکیل، صنایع دستی مختلفی را با قیمت­های منطقی بیابید.

/ 6 نظر / 37 بازدید
یک دانشجوی قدیمی

با سلام خدمت جناب دکتر مینایی از توضیحات مختصر و بسیار مفیدتون بسیار سپاسگذارم

فاطمه مختاری

سلام وقتتون بخیر آقای دکتر همه مواردی که ذکر کردین کامل به جا و مناسب بود.بد نیست این رو هم من اضافه کنم که این کنگره فرصیته واسه تجدید خاطرات دوره کارشناسی و تازه کردن دیدارهاو...

رتیل پیر

به نظر میرسد مه توصیف خوبی باشد از آنچه که در کنگره رخ خواهد داد. در این سال ها بیشتر از آنچه کیفیت در جایگاه علمی باشد تعداد و حظور در کنگره ها مهم شمرده شده است و این نکته خوبی است که بار علمی کنگره در هیچ جا واقعا بالا نیست و پذیرش مقاله و پوستر خوشایند است. در مورد اطلاعات گردشگری هم بسیار مفید بود به جز بخش آخر که مطمئن هستم نقد درستی نیست. چون بیشتر شهرهای ایران را مراجعه کردم و سکونت داشتم . مسلما در مورد قیمت خرید پوشاک و کفش و ... شیراز ارزانترین شهر است حتی در مقایسه با جنوب و شهرهای بندری به جز قشم و درگهان و بانه و سقز و مشابهات. اینجا قیمت کفش ها حتی از تبریز ارزان تر است. (معمولا در ایران جایگاه های تولید هزینه بیشتری دریافت می کنند) البته به این بستگی دارد که از کدام جایگاه شهر این اقلام را تهیه کنید.

شهرام حسامی

جناب آقای دکتر مینایی با سلام امیدوارم با برگزاری یک کنگره ایده آل خستگی زحمات و کارهای چندماهه از تن شما خارج شود. دو مورد را می خواستم مطرح کنم: 1- پیش از عید از طرف واحد شیراز نامه ای ارسال شد جهت همکاری با دانشگاه شیراز جهت برگزاری کنگره. با توجه به برگزاری 4 همایش در دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد شیراز، و جهت هرچه بهتر برگزار شده کنگره گیاه پزشکی در شیراز، ما آماده گی خود را برای هرنوع همکاری اعلام می کنیم. 2- تاکنون پوستر همایش به واحد شیراز نرسیده است. در صورتی که ترتیبی اتخاذ گردد تا این امر در اسرع وقت روی دهد، اطلاع رسانی به دانشجویان مطلوب تر خواهد بود. با آرزوی موفقیت

یاسمن

سلام استاد. ممنون از نکاتی ک ذکر کردید. اما این درست که بیشتر از 3 مقاله را نمیشود فرستاد؟

جواد

کامبیز جان ، سلام . ممنون از اطلاعاتی که ارسال کردید مثل همیشه حواستون به همه چیز هست . دانشگاه فردوسیی مشهد حضوری فعال با مشارکتی بالا در کنگره خواهد داشت . کاش مشهد کمی نزدیکتر بود تا کمکی هم میتوانستیم ارایه دهیم. فدای تو